top of page

VII Kongres rodzin polonijnych - Rodzina polonijna – miejscem spotkania i rozwoju

Zaktualizowano: 22 gru 2024

W dniach 23-25 sierpnia 2024 roku w Brukseli odbył się VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych pod hasłem: „Rodzina polonijna – miejscem spotkania i rozwoju”.


Wydarzenie to zgromadziło Polaków z różnych zakątków świata, którzy przez trzy dni wspólnie dyskutowali na temat kluczowych wyzwań stojących przed rodzinami na emigracji. W programie Kongresu znalazły się liczne referaty, warsztaty, debaty panelowe oraz świadectwa, które poruszały zagadnienia związane z budowaniem dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacją, rozwiązywaniem konfliktów, a także reemigracją i wychowaniem dzieci.



Podczas Kongresu omawiano, jak rodzina może odgrywać kluczową rolę w przezwyciężaniu kryzysów rozwojowych dzieci i młodzieży, jakie są potrzeby młodego człowieka oraz jak wspierać nastolatków w pokonywaniu samotności i bezsensu. Uczestnicy mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat wychowania dzieci w erze cyfrowej, a także rozważyć kwestie związane z powrotem rodziny emigracyjnej do Polski.


Wydarzenie to miało również wymiar duchowy, zakończony zawierzeniem rodzin Maryi, co podkreślało chrześcijańską wizję małżeństwa i rodziny promowaną podczas Kongresu.

Wybitni prelegenci, w tym biskup polonijny bp Turzyński, dzielili się swoimi refleksjami na temat hierarchii wartości w małżeństwie, wskazując na potrzebę jedności i trwałości związków małżeńskich.


Kongres stał się miejscem wzajemnej inspiracji, umocnienia wierności wartościom ewangelicznym oraz promowania szlachetnego i pięknego życia w małżeństwie i rodzinie.

Bp Turzyński podkreślił, że pomoc małżonkom i rodzinom na emigracji w zachowaniu wartości małżeńskich i wychowaniu dzieci to niezwykle ważne zadanie, które wymaga ciągłego wsparcia i zaangażowania. Kongres Rodzin Polonijnych okazał się cennym narzędziem w tej misji, łącząc rodziny z różnych krajów w jednym wspólnym celu – budowania szczęśliwych i trwałych relacji rodzinnych.

Na VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych w Brukseli przedstawiciele stowarzyszenia Familiaris e.V. nie tylko aktywnie uczestniczyli w organizacji wydarzenia, prowadząc rozmowy i udzielając wywiadów, ale także zyskali nowe kontakty, wiedzę, oraz świeże spojrzenie na dalsze działania na rzecz rodzin i narzeczonych. Spotkania tego typu nadają sens działalności stowarzyszenia, pomagając wytyczać sensowne kierunki aktywności i wspierając rozwój społeczny oraz kulturowy.


Szczególnym momentem podczas Kongresu było spotkanie z przewodnicząca Fundacji Jana Pawła II, księżną Elżbietą Drucką-Lubecką de Sejornet, której bogata historia życia i zaangażowanie w działania społeczne, zgodnie z mottem "mimo wszystko to ma sens", dodały blasku i znaczenia dalszym inicjatywom podejmowanym przez Familiaris. Warto również dodać, że Emi i Gracja już zadomowiły się u młodszych wnuczek księżnej, co jest powodem wielkiej radości w stowarzyszeniu.


Wyróżniającym momentem VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych było uhonorowanie koordynatora naukowego Stowarzyszenia Familiaris, ks. prof. Józefa Młyńskiego, prestiżowym medalem PRO POLONIA ET ECCLESIA. To wyjątkowe odznaczenie, przyznawane przez Konferencję Episkopatu Polski, jest wyrazem uznania dla zasług w duszpasterstwie polskich emigrantów, a także dla osób i instytucji wspierających duszpasterstwo Polonii na całym świecie. Medal PRO POLONIA ET ECCLESIA to symbol docenienia wieloletniego zaangażowania ks. prof. Młyńskiego w pracę na rzecz polskich rodzin za granicą. Jego działalność, zarówno naukowa, jak i duszpasterska, odgrywa kluczową rolę w umacnianiu wartości chrześcijańskich wśród Polonii. Wyrazy uznania dla ks. prof. Józefa Młyńskiego za jego nieoceniony wkład w działalność Stowarzyszenia Familiaris. Z dumą, radością i życzliwością czonkowie Familiaris cieszą się na dalszą współpracę i z zaszczytem podejmować będą nowe wyzwania, które z pewnością przyczynią się do promowania rodziny polonijnej w szerokim tego słowa znaczeniu. Wyróżnienie to z pewnością motywuje, nie tylko ks. prof. Józefa Młyńskiego, ale także społeczności, z którymi współpracuje do dalszej pracy i realizacji jakościowych projektów.


Podczas VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych uczestnikom towarzyszył duch św. Jana Pawła II. Jego relikwie, które zostały przywiezione z Freiburga przez członków Stowarzyszenia Familiaris, były szczególnym znakiem obecności naszego wielkiego Rodaka wśród nas. Relikwie św. Jana Pawła II były dla uczestników Kongresu źródłem wielkiego wzruszenia i duchowej siły, a ich obecność dodała spotkaniu głębszego wymiaru.

Prelegenci często nawiązywali do jego adhortacji Familiaris Consortio, która stanowi fundament refleksji nad rolą i znaczeniem rodziny w dzisiejszym świecie. Św. Jan Paweł II, który całe swoje życie poświęcił obronie wartości rodzinnych, był inspiracją dla wielu dyskusji i wykładów podczas Kongresu. Jego przesłanie o miłości, jedności i odpowiedzialności w rodzinie wciąż jest aktualne i bliskie sercom Polonii na całym świecie. Obecność relikwii św. Jana Pawła II oraz częste odwołania do jego nauk sprawiły, że Kongres był nie tylko intelektualnym, ale i duchowym przeżyciem, umacniającym nas w wierności chrześcijańskim wartościom.


Stowarzyszenie Familiaris, mimo iż nie było organizatorem wydarzenia, odegrało istotną rolę w tworzeniu atmosfery współpracy i dialogu, co przyczyniło się w sposób pośredni do sukcesu całego wydarzenia. Wkład i zaangażowanie członków w organizację i merytoryczne wsparcie podkreśliło znaczenie współpracy między różnymi organizacjami na rzecz polonijnych rodzin na emigracji. Dzięki obecności przedstawicieli Familiaris Kongres zyskał dodatkową wartość, a uczestnicy mogli dowiedzieć się o ofercie projektowej i skorzystać z bogatego doświadczenia w budowaniu silnych, chrześcijańskich rodzin. Wspólnie możemy piękniej, i efektywniej promować rodzinę polonijną i polską za granicą w myśl św. Jana Pawła II.


Podziękowania i wyrazy uznania dla osób zaangażowanych, za obecność, nieocenioną pomoc i wsparcie, wkład i rozwój niniejszego wydarzenie, w szczególności: delegatowi KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Piotrowi Turzyńskiemu, Misjonarkom Chrystusa Króla na czele z s. Edytą Rychel, wybitnym prelegentom, przedstawicielom Instytutu Studiów Nad Rodziną Im. Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego na czele z dr Bożeną Bassa i ks. dr Krzysztofem Wolskiem, przedstawicielom Fundacji RB7 na czele z Andrzejem Czachorowski, członkom Katolickiego Centrum Rodziny z Brukseli na czele z ks. Damianem Kopytto, członkom Polonijnej Rady Rodziny na czele z przewodniczącą dr Grażyną Koszałką. Podziękowania dla sponsorów z Polonii Chicago, na czele z ks. dr Ryszardem Groniem, których wkład finansowy umożliwił organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Nie można zapomnieć o mediach, które szeroko relacjonowały przebieg Kongresu. Serdeczne podziękowania dla dr Mirosława Dyni z portalu duszpolonia.org, Redaktorki Polskiego Radia, Agnieszki Kozłowskiej-Łysko, oraz Redaktorów EWTN Polska, Pawła i Lilianny Sicińskich, za ich profesjonalizm i wsparcie medialne.





 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page