top of page

Spotkanie Polonii i Polaków za granicą"Niepodległa". Spektrum emigracji 3E - etyka, edukacja, ekonomia.

Zdjęcie autora: FamiliarisFamiliaris

Zaktualizowano: 24 lis 2024

W dniach 15–17 listopada 2024 roku odbyło się wyjątkowe wydarzenie łączące Polonię i Polaków mieszkających za granicą, organizowane pod hasłem „Spektrum emigracji 3 E – etyka, edukacja, ekonomia”. Spotkanie to było okazją do refleksji nad wspólną tożsamością, wymiany doświadczeń oraz wzmocnienia więzi między członkami społeczności polonijnej.




Piątkowe popołudnie seniora przy herbacie było pełne ciepła i radości. Spotkanie literacko-poetyckie przygotowane przez zaangażowane osoby pozostawiło niezapomniane wspomnienia. Szczególne podziękowania składamy:

  • Pani Krystynie Żbikowskiej-Igel za poruszające i wartościowe treści literackie,

  • Panu Stefanowi Wojtasikowi za interesującą prezentację sylwetek patronów roku 2024 – Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza i Marka Hłaski,

  • Siostrze Marii Elżbiecie Szulikowskiej za wzruszające wspomnienia i historie związane z rodziną Ulmów oraz podzielenie się swoją twórczością.

Wieczór zakończył się duchowym akcentem – mszą świętą i adoracją w obecności relikwii rodziny Ulmów.



Sobotnia konferencja naukowa, poświęcona interdyscyplinarnym aspektom etyki, edukacji i ekonomii, przyciągnęła licznych uczestników. Prelegenci podzielili się bogatymi i inspirującymi treściami, co sprawiło, że wydarzenie było nie tylko edukacyjne, ale również niezwykle atrakcyjne. Podsumowanie konferencji zakończyło się zaproszeniem na przyszłoroczne spotkanie, które odbędzie się 15 listopada 2025 roku pod tytułem „Spektrum emigracji 3 K – komunikacja, kultura, kompetencje”.




Niedziela była świętem wspólnoty i patriotyzmu, z różnorodnym programem obejmującym:

  • Wystawę „Rodzina Ulmów”,

  • Msze święte i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych,

  • Spektakle teatralne, w tym „Rodzina Ulmów”, „Orzeł Biały” oraz „Co widziały drzewa”,

  • Koncert „Niepodległa” z wierszami i pieśniami patriotycznymi,

  • Spotkanie z rodziną Ulmów, prowadzone przez siostrę Marię Elżbietę Szulikowską,

  • Warsztaty edukacyjne i plastyczne, m.in. na temat historii rodziny Ulmów oraz życia polskich rodzin na emigracji.


Szczególną atrakcją była ankieta „Spektrum Emigracji 3 E”, której wyniki pomogą w dalszym rozwijaniu inicjatyw skierowanych do Polonii. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego, które wywołało wzruszenie i umocniło poczucie wspólnoty wśród uczestników.


Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i aktywny udział, prelegentom za inspirujące wystąpienia oraz gościom za wsparcie i życzliwość. Szczególne podziękowania kierujemy do osób i instytucji, które przyczyniły się do sukcesu wydarzenia:

  • Aktywnym uczestnikom konferencji: Prof. dr hab. Marek Kluz, Prof. dr hab. Krzysztof Trębski, Dr Michał Mraczek, Mgr lic. Szymon Majchur, / Prof. dr hab. Małgorzata Gruchoła, lek. med.  Maria Krawczyk, Mgr lic. Tomasz Frączek, Mgr Ewa Bobkiewicz, Dr Grzegorz Sudoł, Mgr Agata Chmielewska

  • Ks. kan. Stanisławowi Steca za współorganizację i duchowe wsparcie,

  • Dyrektor Szkoły Polskiej „Lajkonik” e.V. Ewie Bobkiewicz oraz całemu zespołowi za pomoc w organizacji,

  • Małgorzacie Kuleszy i Leokadii Czysch za koordynację grupy muzycznej,

  • Barbarze Duda za organizację grupy teatralnej,

  • Elisabeth Dudynski za przeprowadzenie warsztatów arteterapeutycznych,

  • Andrzejowi Pacwie za ciepłe przyjęcie i życzliwą atmosferę w Hausach,

  • wszystkim zaangażowanym.


Dziękujemy także delegacjom z Bazylei i Strasburga za udział, i wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie, za podzielenie się swoimi opiniami. Wasze zdanie jest dla nas niezwykle cenne.


Serdecznie dziękujemy Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, Rektorowi Dr. Michałowi Wilkoszowi, Konsulatowi RP w Monachium oraz Konsulowi Generalnemu Rafałowi Wolskiemu za objęcie naszego wydarzenia patronatem honorowym. Państwa wsparcie i zaangażowanie dodały wydarzeniu prestiżu i znaczenia, podkreślając jego wagę dla społeczności polonijnej.

Dziękujemy również Pepe TV oraz Redaktorowi Piotrowi Plonce za za objęcie naszego wydarzenia patronatem honorowym. Państwa praca pozwoliła dotrzeć z przesłaniem spotkania do szerszego grona odbiorców, co jest nieocenione w budowaniu więzi między Polakami za granicą. Czujemy się zaszczyceni Państwa wsparciem, które przyczyniło się do sukcesu tego wyjątkowego wydarzenia. Dziękujemy!


Już teraz zapraszamy na przyszłoroczne wydarzenie, które odbędzie się 14 - 16 listopada 2025 roku pod hasłem „Spektrum emigracji 3 K – komunikacja, kultura, kompetencje”. Wspólne działania na rzecz Polonii mają ogromną wartość dla naszej społeczności, budując poczucie przynależności, dając radość i wiarę w to, że pełnimy ważną rolę w otaczającym nas świecie. Do zobaczenia za rok!


W wyrazami wdzięczność,

Team Familiaris















 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page