top of page

Wideokonferencja z Parą Prezydencką

Bardzo serdecznie pozdrawiamy, Szanownego Pana Prezydenta, Pierwszą Damę, Pana Ministra i wszystkich Państwa reprezentujących różne inicjatywy polonijne.

Jesteśmy we Fryburgu Bryzgowijskim, w Południowo-Zachodniej części Niemiec, nieopodal rozciąga się piękny krajobraz Schwarzwaldu. Reprezentujemy Polską misje Katolicką w Niemczech. To ponad 70 ośrodków w całym kraju, misja to coś więcej niż parafia, bo to podmiot integrujący lokalną Polonię, miejsce krzewienia kultury i tradycji, to szereg placówek edukacyjnych. W wielu misjach działają Poradnie Rodziny Polonijnej.

Jan Paweł II pisał w swojej pierwszej programowej encyklice, że „człowiek jest drogą Kościoła” (Redmptor hominis, 14), a nie Kościół drogą człowieka. Stąd rodzi się potrzeba pomocy każdemu człowiekowi, niezależnie od wyznawanej wiary. Pomagamy wierzącym i niewierzącym. To franciszkowy „Kościół otwartych drzwi”.

Bywa często, że osoby zagubione nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia. Zderzenie ze społecznością multikulturową, nowe wyzwania, stres spowodowany nieznajomością języka niemieckiego, konflikty małżeńsko-rodzinne, problemy uzależnień – to wszystko to faktory, które rodzą stany kryzysowe.

W telegraficznym skrócie: funkcjonowanie rodzin emigracyjnych wydaje się być tu w Niemczech łatwiejsze przynajmniej na poziomie ekonomicznym, ale nie brakuje sytuacji trudnych, konfliktowych. Na emigracji pierwszym miejsce wsparcia jest rodzina, krąg przyjaciół, ale wsparcie to może okazać się niewystarczające, stąd potrzebne jest wsparcie instytucjonalne. Czasem może to być jedyne „koło ratunkowe”. Długo i dużo już mówiło się w środowiskach polonijnych w Niemczech o konieczności i ważność poradnictwa rodzinnego, by wspierać rodzine polonijna – rodzine emigracyjną. Mobilizacją do działania stały sie postulaty bp Wisława Lechowicza ze spotkania Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej z 2019r. w których głosi o konieczności stworzenia struktur poradnictwa rodzinnego przy PMK. We współpracy z ks. Rektorem PMK w Niemczech podjęte zostały konkretne kroki w tym celu i powołana została Poradnia PMK w Niemczech, która koordynuje prace wszystkich poradni działających przy PMK w Niemczech.

Nasze inicjatywy, które nie ograniczają się tylko do pomocy rodzinie. Nasza poradnia działa wielopłaszczyznowo: mamy poradnie terapeutyczno – psychologiczna, poranie wychowawczą, poradnie dla singli, poradnie dla narzeczonych, poradnie małżeńską, poradnie rozpoznawania płodność, poradnie dla seniorów, poradnie szkoleniową. Przed nami jeszcze dużo pracy, jednak jeśli jest cel, dobry cel to można wiele od siebie i innych wymagać – a celem jest przyszłość rodziny polonijnej.

Przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przyłączyliśmy się do akcji Polonia4Neighbours, pomocy seniorom, infolinii w czasie kryzysu.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.poradnia-pmk.eu, Polecamy nasz profil na Facebooku. Polecamy aplikacje: duszpolonia.org – osoby szukające Polskich Misji Katolickich na terenie Niemiec mogą łatwo odnaleźć adres misji.

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page