top of page

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – święto różnorodności i tożsamości

Zdjęcie autora: FamiliarisFamiliaris

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest corocznie 21 lutego i ma na celu promowanie różnorodności językowej oraz ochronę języków zagrożonych wyginięciem. Jest to dzień, w którym szczególnie podkreśla się wartość języka ojczystego jako nośnika kultury i tożsamości narodowej.



Geneza i historia

Inicjatywa ustanowienia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wywodzi się z Bangladeszu, gdzie w 1952 roku doszło do tragicznych wydarzeń związanych z walką o uznanie języka bengalskiego jako jednego z oficjalnych języków państwowych. W 1999 roku UNESCO ustanowiło 21 lutego jako dzień upamiętniający te wydarzenia i promujący ochronę języków na całym świecie [1].


Znaczenie języka ojczystego

Język ojczysty odgrywa kluczową rolę w procesie socjalizacji, edukacji oraz przekazywania tradycji i kultury. Jest fundamentem tożsamości narodowej oraz sposobem na wyrażanie myśli i emocji. Badania wykazują, że nauka w języku ojczystym przyczynia się do lepszych wyników edukacyjnych i rozwoju umiejętności poznawczych [2].


Zagrożenia dla różnorodności językowej

Obecnie na świecie istnieje ponad 7000 języków, jednak wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem. Szacuje się, że co dwa tygodnie zanika jeden język, co prowadzi do nieodwracalnych strat w dziedzictwie kulturowym ludzkości [3]. Globalizacja, urbanizacja i dominacja niektórych języków międzynarodowych, takich jak angielski czy hiszpański, sprawiają, że mniejsze języki są wypierane z użycia.


Działania na rzecz ochrony języków

Organizacje międzynarodowe, rządy i instytucje edukacyjne podejmują różne inicjatywy na rzecz ochrony języków ojczystych. Wprowadza się programy edukacyjne, digitalizuje słowniki i teksty literackie, a także zachęca do dwujęzyczności. UNESCO prowadzi również Atlas Języków Zagrożonych, który monitoruje stan różnorodności językowej na świecie [4].


Celebracja święta

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbywają się na całym świecie i przybierają różne formy. Organizowane są konferencje, warsztaty, wykłady oraz konkursy językowe, które mają na celu podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia języków ojczystych. W szkołach i instytucjach kultury prowadzone są specjalne zajęcia dotyczące historii i ewolucji języków, a także akcji promujących poprawność językową.

W Polsce Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest okazją do refleksji nad bogactwem i pięknem języka polskiego. Instytucje naukowe, biblioteki i organizacje kulturalne organizują wydarzenia mające na celu zachęcenie do dbania o poprawność językową, rozwijania słownictwa oraz czytania literatury narodowej.



Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o znaczeniu różnorodności językowej i konieczności ochrony zagrożonych języków. Język to nie tylko narzędzie komunikacji, ale także skarbnica kultury i historii każdego narodu. Dlatego warto dbać o jego rozwój i przekazywać go kolejnym pokoleniom. Obchody tego święta obejmują liczne wydarzenia edukacyjne, konferencje, warsztaty oraz inicjatywy promujące znaczenie języków narodowych i regionalnych. To również doskonała okazja, by docenić piękno i bogactwo języka polskiego oraz dbać o poprawność językową w codziennej komunikacji.


Przypisy

  1. UNESCO, "International Mother Language Day," unesco.org, 1999.

  2. J. Fishman, "Language and Ethnicity in Minority Sociolinguistic Perspective," Routledge, 2001.

  3. D. Crystal, "Language Death," Cambridge University Press, 2000.

  4. UNESCO, "Atlas of the World's Languages in Danger," unesco.org, 2010.

 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page