Z wielką przyjemnością przedstawiamy książkę ks. Tomasza Drożyńskiego duchownego koordynatora Poradni PMK w Niemczech. Ks. prof. dr hab. Józef Młyński w swojej recenzji napisał:
Prezentowana książka stanowi ciekawe ujęcie teoretycznych i praktycznych refleksji etosu życia jednostki oraz rodziny w kontekście religijnych i społecznych uwarunkowań pandemii koronawirusa. Przede wszystkim Autor podejmuje istotne i na czasie zagadnienie, które odbija się szerokim echem w 2020 roku. Bezdyskusyjną wartością książki jest nie tylko sam wybór tematu, ale także osadzenie go w kontekście wiary, która w obecnej cywilizacji wydaje się mocno zrealtywizowana. Publikacja polecana jest wszystkim czytelnikom, dla których wiara stanowi pielgrzymkę do celu oraz dla ludzi obojętnych religijnie, dla których może stać się zaproszeniem w meandry poszukiwania wiary.
Rozważania zaproponowane w książce ks. Tomasza to owoc refleksji nad rzeczywistością, którą wspólnie przeżywamy/przeżywaliśmy w czasie koronawirusowej pandemii. Jest to próba spojrzenia na wybrane aspekty życia religijnego w świetle wiary, której przyszło zmierzyć się z nową rzeczywistością.
Koronawirusowy akrostych. Dlaczego taki podtytuł? Skoro słowo „koronawirus” pojawiło się w przestrzeni życia publicznego, także życia religijnego spróbujmy znaleźć w tym pojęciu coś pozytywnego, budującego, dającego do myślenia, umacniającego wiarę, przywracającą nadzieję, budzącą miłość. Struktura książki oparta jest na akrostychu (gr. akróstichon – zewnętrzny, szczytowy, końcowy wiersz), tzn. początkowe litery wersów tworzą wyraz „koronawirus”.
Krzyż – pasyjne zamyślenie
Ojciec św. – watykańskie zamyślenie
Rekolekcje – duchowe zamyślenie
Osamotnienie – antropologiczne zamyślenie
Nadzieja – paschalne zamyślenie
Altruizm – etyczne zamyślenie
Wspólnota – eklezjalne zamyślenie
Internet – technologiczno-pastoralne zamyślenie
Rodzina – egzystencjalne zamyślenie
Umieranie – metafizyczne zamyślenie
Skarb – fenomenologiczne zamyślenie
Dodatkiem do refleksji są konkretne świadectwa o przeżywaniu obecnego czasu pandemii przez różne osoby:
– matki samotnie wychowującej dziecko w Polsce,
– kobiety mieszkającej z mężem i dziećmi w Niemczech,
– kobiety, która urodziła dziecko w czasie pandemii w Niemczech,
– uczennicy szkoły średniej mieszkającej w Polsce,
– seniorki mieszkającej w Belgii,
– narzeczonych planujących ślub w czasie pandemii w Niemczech,
– rodziny z Domowego Kościoła mieszkającej w Polsce.
Dołączone zostały także wybrane modlitwy z czasu pandemii, które leżą w samym centrum biblijnej wiary. Modlitwy doby pandemii przesiąknięte są uczuciami i emocjami ludzi przeżywających lęk, niepokój, poczucie zagrożenia, bezradność, niepewność. Modlitwy są dalekie od rytualizmu i wielomówstwa, to wyraz żarliwej, dramatycznej prośby człowieka dotkniętego świadomością bliskości zagrożenia i niewiadomej czasu.
„Wyobraźnia miłosierdzia” podpowiada, że z tej książki może zrodzić się konkretne dobro. Dlatego też całkowity dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na Hospicjum bł. Ks. Michała Sopoćki w Wilnie prowadzonego przez S. Michaelę Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. To pierwsze na Litwie hospicjum dla chorych na raka zostało otwarte w 2012 r., od 15 lutego 2020 r., otwarto dział dziecięcy. W dobie kryzysu ekonomicznego, który dotyka nas wszystkich, nie możemy zapominać o tych, którzy naszej pomocy potrzebują najbardziej.
Książkę można nabyć w PMK we Freiburgu bądź przez kontakt z ks. Tomaszem (xtomaszd@gmail.com, tel. 01732920781)
Zapraszamy do lektury.
Comments