top of page

Nowy Rok – tradycje, symbolika i współczesne oblicza

Nowy Rok, obchodzony 1 stycznia, to jeden z najstarszych i najbardziej uniwersalnych dni świątecznych na świecie. Wyznacza koniec starego roku i początek nowego, będąc momentem refleksji nad przeszłością oraz snucia planów na przyszłość. Obchody Nowego Roku różnią się w zależności od kultury i kraju, lecz wspólnym ich mianownikiem jest nadzieja na pomyślność w nadchodzącym czasie.



Tradycje Noworoczne

Tradycje noworoczne przybierają różne formy, od uroczystych przyjęć po ciche chwile spędzone z rodziną. Jednym z najważniejszych elementów świętowania jest odliczanie ostatnich sekund roku i toast szampanem o północy, co symbolizuje radosne wejście w nowy rozdział życia. W Polsce popularne są noworoczne fajerwerki oraz zwyczaj składania życzeń pomyślności.

W innych krajach tradycje noworoczne niosą unikalną symbolikę. W Hiszpanii o północy spożywa się 12 winogron – jedno na każdy miesiąc nadchodzącego roku, by zapewnić sobie szczęście. W Japonii obchody Shōgatsu wiążą się z wizytami w świątyniach, gdzie dzwony biją 108 razy, co symbolizuje oczyszczenie duszy. Z kolei w Danii Nowy Rok oznacza rozbijanie naczyń na progu domów znajomych jako wyraz dobrych intencji na przyszłość.


Symbolika Nowego Roku

Nowy Rok to przede wszystkim moment przejścia. Symbolizuje zakończenie i początek, co skłania ludzi do refleksji nad minionymi wydarzeniami oraz do formułowania postanowień noworocznych. Wspólne świętowanie z rodziną i przyjaciółmi podkreśla znaczenie więzi międzyludzkich, a zwyczaje takie jak zapalanie świateł czy fajerwerki mają korzenie w dawnych wierzeniach o odpędzaniu złych duchów i witaniu światła przyszłości.


Współczesne obchody Nowego Roku

Nowoczesne formy świętowania Nowego Roku różnią się od tradycyjnych obrzędów. W dużych miastach na całym świecie organizowane są masowe imprezy z pokazami fajerwerków i koncertami na świeżym powietrzu. Transmisje z takich wydarzeń, jak Times Square w Nowym Jorku czy Sydney Harbour w Australii, przyciągają miliony widzów przed ekrany.

Wraz z rozwojem świadomości ekologicznej wiele miast decyduje się na rezygnację z tradycyjnych fajerwerków na rzecz pokazów świetlnych i laserowych, co minimalizuje wpływ na środowisko i redukuje stres zwierząt.



Nowy Rok Polonii i Polaków za granicą

Dla Polonii na całym świecie Nowy Rok to nie tylko okazja do świętowania, ale także czas wzmacniania więzi z rodzimą kulturą. Polacy mieszkający za granicą często organizują spotkania i bale noworoczne, podczas których serwowane są tradycyjne polskie potrawy, takie jak bigos, pierogi czy sernik. Wspólne śpiewanie polskich piosenek i dzielenie się opłatkiem nadają tym spotkaniom wyjątkowy, rodzimy charakter.

W Stanach Zjednoczonych polskie parafie często stają się centrum obchodów Nowego Roku. Organizowane tam uroczystości łączą elementy religijne z radosnym świętowaniem, co wzmacnia wspólnotę polonijną. W Europie, w takich krajach jak Niemcy czy Wielka Brytania, Polacy celebrują Nowy Rok, organizując domowe przyjęcia, podczas których wspominają polskie zwyczaje noworoczne, takie jak wróżby i postanowienia.

Nowy Rok, zarówno w kraju, jak i za granicą, pozostaje wyjątkowym czasem, który łączy tradycję z nowoczesnością, symbolizując nowy początek oraz siłę wspólnoty.


Przypisy

  1. J. Kowalski, Obrzędy Noworoczne w Europie, Warszawa 2016, s. 34.

  2. Y. Nakamura, „Shōgatsu: Noworoczne tradycje Japonii”, Japanese Culture Studies, 2020, vol. 7, s. 45.

  3. A. Nowak, Symbolika Nowego Roku w Europie, Kraków 2019, s. 56-58.

  4. K. Zielińska, „Noworoczne postanowienia w świetle psychologii”, Psychologia i Życie, 2021, nr 4, s. 12.

  5. M. Król, Światło i dźwięk w tradycjach noworocznych, Poznań 2018, s. 23-25.

  6. „Ekologiczne Sylwestry: trend czy konieczność?”, Przyroda i My, 2023, nr 3, s. 14.

  7. R. Maciejewski, Polska kultura na obczyźnie, Wrocław 2017, s. 78.

  8. A. Wiśniewski, „Polonia w USA – tradycje noworoczne”, Kwartalnik Polonijny, 2022, nr 2, s. 34.

 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page