top of page

Mediacja jako forma pomocy dla rodzin

Zdjęcie autora: FamiliarisFamiliaris

W obecnym czasie możemy zauważyć wzrost napięć w systemach rodzinnych, które bardzo często prowadzą do konfliktów. W sytuacji, gdy nie pochylimy się nad przeżywanymi trudnościami i nie zaopiekujemy swoich emocji w czas, istnieje ryzyko, że przeobrażą się one w spór, który coraz częściej ma swój finał w sądzie.

Konflikty pojawiają się wszędzie tam, gdzie dochodzi do zderzenia naszych przeciwstawnych wartości, postaw, opinii- tego wszystkiego, co jest dla nas ważne. Realizacja celów jednej strony utrudnia bądź uniemożliwia osiągnięcie zamierzeń tej drugiej.

Konflikty są całkowicie naturalnym zjawiskiem i towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Często są one postrzegane negatywnie, jednak mają także swój rozwojowy potencjał. Należy dążyć do rozwiązywania ich tak, aby nie przynosiły większych szkód i starać się znaleźć w nich szansę do zmiany. Nieporozumienia pojawiają się w każdej rodzinie i dotyczyć mogą wszelkich kwestii życia rodzinnego. Ich charakterystyczną cechą jest to, że dotykają wielu wątków, a sam problem narasta długo. Konflikty, nie tylko te rodzinne, często ujawniają niezaspokojone potrzeby osób, które wchodzą ze sobą w relacje. Gdy potrzeby nie są rozpoznane, nie można ich zaspokoić i dochodzi wtedy do napięć, które to z kolei mogą prowadzić do różnego rodzaju zachowań zarówno agresywnych, jak i tych o charakterze autoagresji.

Jako istoty społeczne mamy potrzebę aby czuć się ważnym dla drugiej osoby. Niestety często komunikujemy to w sposób, który nas oddala od porozumienia, zaspokojenia naszego pragnienia, a wręcz odstrasza drugą stronę. Konflikty, które się pojawiają, bardzo często rodzą się z braku dialogu w sprawach mniej i bardziej ważnych. Osoby, które trwają w konflikcie pielęgnują w sobie negatywne emocje, które prędzej czy później dają o sobie znać. Ma to także bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie naszego mózgu. Ograniczone są zdolności poznawcze człowieka co przekłada się na problemy z racjonalnym myśleniem, podejmowaniem decyzji etc. Emocje zakłócają perspektywę rzeczywistości, zniekształcają odbiór zachowań małżonka, partnera, rodzica czy jakiejkolwiek innej osoby. Gdy problem jest duży i nabrzmiały może dojść do rozpadu więzi, czego konsekwencją może być separacja czy rozwód.

O ile w sądzie nie znajdziemy rozwiązania konfliktu, o tyle szansa pojawia się dzięki mediacji. Sąd nie zajmuje się sporem, a jedynie rozstrzyga w sprawie, natomiast mediacja umożliwia odbudowę dialogu w rodzinie. Jest to spotkanie, rozmowa dwóch osób- małżonków, rodziców- z udziałem bezstronnej osoby trzeciej- mediatora. W trakcie rozmowy podejmowana jest próba wypracowania porozumienia, które byłoby satysfakcjonujące dla obu stron.

Proces mediacji kieruje się swoimi zasadami, gdzie najważniejszą jest jej poufność. Oznacza to, że zarówno osoby mediujące jak i mediator nie mogą komukolwiek i gdziekolwiek opowiadać o tym, co było poruszane na sesjach mediacyjnych. Poufność jest gwarantowana w ustawie. Następną bardzo istotną cechą mediacji jest jej dobrowolność. Mówiąc krótko, nie można do mediacji nikogo zmusić. To w osobach, które są skonfliktowane, powinna pojawić się wola porozumienia, zmiany dotychczasowej sytuacji. Strony same zarządzają konfliktem i to od nich zależy czy i w jaki sposób znajdą rozwiązanie dla swojej sytuacji.

Osoba mediatora odgrywa bardzo ważną rolę. Można powiedzieć, że jest katalizatorem emocji, co pomaga prowadzić rozmowę w sposób rzeczowy. Osoby przebywające w konflikcie, są przepełnione wszelkiego rodzaju emocjami, które to mediator pomaga odpowiednio zaopiekować. Mediator czuwa nad przebiegiem mediacji, zapewnia osobom mediującym poczucie bezpieczeństwa, przeobraża język opinii w język faktów. Będąc osobą bezstronną, mediator nie opowiada się po żadnej ze stron, nie ocenia, nie narzuca rozwiązań. Mediacja wspiera odnowę dialogu w małżeństwie i rodzinie. Często się zdarza, że dla osób, które są ze sobą skłócone jest to pierwsza możliwość, aby po długim czasie porozmawiać i się wzajemnie usłyszeć. Mediacja otwiera dla tych osób zupełnie nowe możliwości. Musimy pamiętać, że są to osoby, które niejednokrotnie już wiele przeszły, którym towarzyszy dużo emocji, przeszłych sytuacji i które zwyczajnie same nie potrafią się porozumieć.

Mediacja jest pomocna we wszelkich problemach i sporach, do jakich może dojść między ludźmi. Jest to ogromna szansa dla rodzin, małżeństw, w których osoby same nie są już w stanie przezwyciężyć problemu, z którym się zmagają. Jedynym warunkiem uczestnictwa w mediacji jest wyrażenie na to dobrowolnej zgody przez strony konfliktu.

Obszar tematów, które mogą być poruszane w mediacji nie jest zamknięty. Wszystko zależy od rodzaju trudności, z którymi mierzą się osoby, a także od tego, co chcą wypracować. Mając na uwadze kwestie rodzinne najczęściej można się spotkać z takimi zagadnieniami jak: szeroko rozumiana opieka nad dziećmi, alimenty, postawy wychowawcze, zadania rodzicielskie. W sytuacji rozwodu mogą pojawić się również kwestie dotyczące podziału majątku.

Z podjęciem mediacji nie warto czekać do momentu, aż konflikt osiągnie tak duże rozmiary i przeniesie się do sądu. Warto o takim rozwiązaniu pomyśleć, gdy czujemy, że sytuacja w której się znajdujemy jest przedłużeniem uczucia dyskomfortu, niezadowolenia. Nie warto czekać i takie sytuacji utrwalać. Mediacja jest szybszą formą rozwiązywania sporów niż postępowanie sądowe, a co za tym idzie, zarówno koszty emocjonalne i materialne się zmniejszają. W sytuacji kryzysu rodzinnego może pomóc w scaleniu rodziny, chociaż nie to jest jej najważniejszym zadaniem, istotą. Celem mediacji jest przede wszystkim uzyskanie porozumienia i wypracowanie takiego rozwiązania, które zadowoli obie strony.

Na mediacje można się zgłosić samemu. W różnych miastach znajdują się ośrodki/ centra mediacyjne, a w każdym sądzie okręgowym jest dostępna lista mediatorów. Coraz częściej oferta mediacji pojawia się w różnego rodzaju fundacjach i poradniach. Na mediacje może również skierować sąd w trakcie postępowania sądowego.

Mediacje są skuteczne i mają duże szanse powodzenia na wypracowanie porozumienia, gdy istnieje świadoma i dobrowolna chęć oraz zgoda na udział w procesie mediacyjnym. Jej ogromną korzyścią jest odbudowa wzajemnych relacji. Mediacja umożliwia współpracę i współdziałanie dla dobra rodziny.

Tekst: Maja Regulska / koordynator poradni psychologiczno – terapeutycznej

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page