top of page

Halo, Halo Wolontariusz Pilnie poszukiwany!

Samotność nazywana epidemią XXI wieku szczególnie teraz jest aktualna na tle pandemii koronawirusa.

Dotyczy ona nie tylko seniorów, ale nas wszystkich, tych samotnych fizycznie i samotnych „w tłumie” szczególnie tu „na obczyźnie”.

Świat dramatycznie się zmienił, zaś konsekwencje pandemii i jej wpływ na nasze zdrowie dopiero przed nami. Kiedyś zachęcani „wyjdź z domu do ludzi” dziś słyszymy

„zostań w domu, nie wychodź, uratujesz innych”. Dla wielu ludzi to brzmi jak wyrok skazujący na odseparowanie od rodziny, samotność i strach. Pandemia pogłębiła problemy ubóstwa, dotkliwego osamotnienia, wykluczenia cyfrowego czy bezrobocia.

Poznaj różne oblicza samotności. Zobacz, jak możesz pomóc

Dziękuje, że dzwonisz, tak bardzo nie radzę sobie ostatnio z samotnością…

Samotność niszczy ciało, ale jeszcze większe spustoszenia czyni w duszy. Wolontariat jest lekarstwem na samotność i nie tylko.

Jedni próbują pandemię ryzykancko lekceważyć, inni popadają w lęk, jeszcze inni chowają się do własnej dziupli wyposażonej w piwo i seriale telewizyjne. Każda z tych postaw jest zrozumiała, bo jakże tu być spokojnym, gdy narasta zagrożenie, wobec którego nie mamy, jak na razie, skutecznej broni. Ale w tej sytuacji tym ważniejsze jest, czy potrafimy nie tylko zajmować się sobą, ale także dać wsparcie tym, których cierpienie jest ciche i niechętnie przez nas zauważane.

Samotność. To jest cierpienie głębokie. A samotność w bólu, albo w oczekiwaniu śmierci, albo w poczuciu bezradności to jest cierpienie bezgraniczne. Więc ci, którzy potrafią to cierpienie dostrzec i którzy są gotowi nieść pomoc osobom samotnym budzą mój najwyższy szacunek.

Ten czas jest niezwykły…”

*Prof. Bogdan de Barbaro (ur. 1949) psychiatra i psychoterapeuta, pracownik naukowy Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ.” Raport o samotności 2020”

Najważniejsze są przyjaźnie

Moja decyzja o wyjeździe do Niemiec była bardzo trudna. Przez wiele miesięcy zastanawiałam się nad tym krokiem. Kiedy okazało się, że mam możliwość pracy, wsiadłam w mały bus i przyjechałam tu z jedną walizką. Na miejscu okazało się, że ze wszystkim muszę sobie radzić sama. Wyjechałam do kraju, gdzie nie znałam nikogo, nie wiedziałam, gdzie pójść zrobić zakupy, jak załatwić sprawy urzędowe, słabo znałam język. Kiedy rozchorowałam się na anginę, nie wiedziałam, gdzie szukać pomocy. Byłam samotna w obcym kraju.

Polacy na obczyźnie chcą mieć kontakt z krajem. Bardzo wielu z nas tęskni za krajem i samotność leczy dzięki internetowi, dostępnym produktom spożywczym, a także wizytom rodaków.

W Niemczech statystyki przerażają. Co piąty mieszkaniec przeżywa depresję przynajmniej raz w życiu, a liczba ponownych zachorowań jest bardzo wysoka.

Co 47 minut ktoś popełnia samobójstwo, a próba samobójcza ma miejsce co każde 4 sekundy. Coraz częściej samobójcami nie są dorośli, ale młodzież i dzieci. Za tą suchą statystyką stoi człowiek i jego osobisty ból, z którym sobie sam nie radzi.

Ten ktoś to może być twój mąż, twoja przyjaciółka, sąsiadka, starsza pani, której nie widzisz na spacerze od miesięcy, a mieszka obok, może twój syn…nie otrzymali pomocy na czas. Nie potrafili o nią poprosić, a my zajęci sobą nie dostrzegliśmy na czas, że dzieje się coś złego. A może to Ty właśnie potrzebujesz w tej chwili pomocnej dłoni?

Zadzwoń, napisz, zostaw wiadomość!

Co znaczy słowo wolontariusz

Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) jest to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. * wikipedia

Wolontariat to znacznie więcej niż praca i zaangażowanie w słusznej sprawie. To sposób myślenia o świecie i swojej roli w społeczeństwie, a ponieważ dla każdego z nas ważne bywa coś innego, rodzajów wolontariatu jest mnóstwo. Warto więc znaleźć ten skrojony na naszą miarą i właśnie na niego się zdecydować Co znaczy bezpłatna

Określenie bezpłatna nie oznacza bezinteresowna, lecz bez wynagrodzenia materialnego. W rzeczywistości osoba decydując się na wolontariat uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny itd.), zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności, a w związku z tym i lepszą pozycję na rynku pracy.

Po pierwsze: najważniejsza motywacja!

Każdy z nas ma swoją własną motywacje do bycia wolontariuszem. W roku 1998 Snyder określił 6 głównych motywacji wolontariuszy do realizacji swoich działań:

Ochrona Wolontariat jest swego rodzaju ochroną przed trudnościami w życiu. Rozproszeniem wobec własnych problemów i obniżeniem poczucia winy za bycie bardziej obdarzonym przez los od innych.

Wartości Wolontariat pozwala wyrazić swoje altruistyczne i humanitarne wartości swoim działaniem.

Kariera Wolontariat pozwala na zwiększenie szans na rynku pracy i zyskanie większej puli możliwości rozwoju kariery.

Społeczność Wolontariat pozwala zbudować i rozwinąć więzi społeczne. Również z rodziną i znajomymi zaangażowanymi w wolontariat.

Zrozumienie Wolontariat jest sposobem na zdobycie wiedzy, umiejętności i postaw. Wolontariusze uczą się o świecie, o innych ludziach i o sobie samym.

Wzmocnienie Wolontariat jest sposobem na rozwój ego. Realizuje potrzebę bycia potrzebnym i podnosi samoocenę.

A jaką Ty masz motywację?!!

Cechy dobrego wolontariusza

  1. lubić ludzi, być serdecznym, empatycznym.

  2. być kontaktowym, dobry wolontariusz powinien umieć wysłuchać, ale też opowiedzieć o sobie w sposób spontaniczny i naturalny. Umiejętność komunikacji to postawa.

  3. posiadać wysoką odporność na stres. Kontakt z ludźmi w trudnej sytuacji osobistej, często zestresowanych, agresywnych, depresyjnych jest bardzo wymagający.

  4. być tolerancyjnym. Pracujemy z różnymi ludźmi, wierzącymi, niewierzącymi z różnymi poglądami na życie i zasadami. Ważny jest człowiek, a nie to w co wierzy. My jesteśmy dla Wszystkich.

  5. być cierpliwym. Praca wolontariusza to także czekanie…na decyzję podopiecznego, na dokończenie spaceru, zakończenie rozmowy. Osoby starsze żyją w zwolnionym tempie.

  6. być odpowiedzialnym. Na słomiany zapał i lekkomyślność nie ma tu miejsca. Musimy mieć świadomość, że ktoś na nas czeka, że mamy dotrzymać słowa, być punktualnym. Bo Ktoś może być dla nas jednym z wielu, a my dla Kogoś możemy stać się całym światem.

Familiaris poszukuje osób chętnych do współpracy, pomocy i uczestnictwa jak WOLONTARIUSZ w różnych projektach społecznych i edukacyjnych na rzecz osób potrzebujących, a w szczególności osób starszych, samotnych, wykluczonych. Zachęcamy szczególnie młodzież do zaangażowania się w pomoc w budowanie więzi międzypokoleniowych i zdobywanie nowych doświadczeń.

Razem łatwiej zobaczyć światełko w tunelu; razem przyjemniej przeżywamy radości i szybciej rozpraszamy smutki; razem mądrzej idziemy przez życie, razem piękniej jest być.

Odważysz się? +49 176 802 46 939 , poradniapmk@gmail.com

Formularz zgłoszeniowy:

https://forms.gle/xq7PE4cVPj6v586R8

Jeśli nie możesz się samodzielnie angażować swojego czasu, możesz również przekazać darowiznę, która zostanie wykorzystana na realizację projektów pomocowych i działalność naszej poradni.

Familiaris e. V.

IBAN: DE41680900000044512300

BIC: GENODE61FR1

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page