top of page

Familiaris w Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

Zaktualizowano: 9 paź 2024

Z radością informujemy, że Prezes Familiaris, Katarzyna A. Białecka-Urbańska, otrzymała nominację Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. dra Michała Wilkosza, do członkostwa w Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. W dniach 26-29 września 2024 roku odbyło się doroczne zebranie Rady w Domu Polskiej Misji Katolickiej „Bellevue” w Lourdes, w którym uczestniczyło 45 delegatów. Delegaci otrzymali również dekrety powołujące ich do współtworzenia Rady w kolejnej kadencji.




Tematem spotkania była nadzieja, inspirowana słowami św. Pawła „Nadzieja zawieść nie może”, które nawiązywały do nadchodzącego Roku Jubileuszowego 2025 obchodzonego pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, do którego w Familiaris przygotowania rozpoczęte zostały we wrześniu 2022 i które nadal trwają między innymi poprzez realizację autorskiego projektu dla dzieci "Emi i Gracja".



Program spotkania w Lourdes „Nadzieja zawieźć nie może” - Parafia miejscem wiary, modlitwy i ewangelizacji w perspektywie synodalnej Roku Jubileuszowego 2025 nawiązuje do dwóch aktualnych wydarzeń w Kościele:

·     Zakończenie synodu nt. synodalności (ten wątek pojawia się również w liście Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który wypadł w ostatnim dnia spotkania)

·     Rok Jubileuszowy 2025, a w szczególności bulla „Nadzieja zawieść nie może”, w której Papież mówi o znakach nadziei w świecie i w Kościele.



Zebranie otworzył Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, a moderował je Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ks. Bogusław Brzyś, pełniący również funkcję wiceprzewodniczącego PRDE, a uczestniczyli w nim delegaci z 16 krajów Europy. W Podczas posiedzenia Mecenas Andrzej Holm został powołany na stanowisko II wiceprzewodniczącego Rady.


W ramach warsztatów zastanawialiśmy się nad „znakami nadziei” w duszpasterstwach polonijnych, a wspólną lekturą była papieska bulla ogłaszająca jubileusz. Podjęto ciekawą dyskusje na temat  „jaki znak nadziei już widzę w mojej parafii czy w naszej Misji? i  „jaki znak nadziei chciałby w tym roku zobaczyć?” Uczestnicy podjęli refleksję dotyczącą parafii jako miejsca wiary, modlitwy i ewangelizacji w perspektywie synodalnej. Obrady, poprowadzone w formie warsztatów, poświęcone były „znakom nadziei” i wyzwaniom poszczególnych duszpasterstw polonijnych.


Przedstawiciele Polonijnego Duszpasterstwa z Anglii i Niemiec podjeli tamat w oparciu o pytanie: „Jak w naszej misji (czy parafii) stawiamy czoła złodziejom (szkodnikom) nadziei”. Chodziło o podzielenie się tym, co w waszym duszpasterstwie „zamula”, odbiera i podkopuje nadzieję i jak sobie z tym radzić w naszych wspólnotach. Po każdej z prezentacji uczestnicy będą mogli zadać pytania i podzielić się swoimi doświadczeniami w tym temacie.

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech zaproponował, aby temat „złodziei nadziei” został omówiony przez „grupę niemiecką” z trzech perspektyw: szkolnictwa, rodziny i pracy duszpasterskiej. Wystąpienia ks. Tomasza Frączka (w kontekście pracy duszpasterskiej), Katarzyny Białeckiej-Urbańskiej (w kontekście rodziny) oraz Ewy Zielińskiej (w kontekście szkolnictwa) spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników z różnych krajów i wywołały interesującą dyskusję na temat „złodziei nadziei” w naszych wspólnotach.

 

Zebranie zakończyło się przedstawieniem konkretnych propozycji przemian w duchu chrześcijańskiej nadziei, a także spotkaniem z rektorem sanktuarium maryjnego w Lourdes, ks. Michelem Daubanesem, który opowiedział o bieżących wyzwaniach, specyfice orędzia Matki Bożej oraz planach związanych z Rokiem Jubileuszowym.


Zebranie było także okazją do poznania działalności domu „Bellevue”, którym od 2023 roku opiekuje się Towarzystwo Ducha Świętego wraz z zespołem wolontariuszy. Podczas trwania sesji przedstawiono również międzynarodowe projekty duszpasterskie związane z rokiem jubileuszowym. Nie zabrakło również czasu na modlitwę, udział w procesji różańcowej oraz wyjazd integracyjny w Pireneje.


To dla Familiaris wielki zaszczyt i nowe wyzwania! Następne posiedzenie Rady odbędzie się w Rzymie, podczas obchodów Roku Jubileuszowego 2025.


Z wyrazami wdzięczności i serdecznymi podziękowaniami za zaufanie, które nam okazano. Nasza wspólnota Familiaris z dumą staje się częścią Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. Wspólnie będziemy działać na rzecz duchowego wsparcia i rozwoju naszych rodaków na całym kontynencie. Niech nasza misja będzie pełna miłości, wiary i nadziei, które nigdy nie zawodzą. Dziękujemy, że możemy być częścią tej wielkiej wspólnoty!


🙏 Razem możemy więcej!


Refleksja: Wiesz jakie jest 5 składników zdrowej parafii? Sprawdź jak zdrowa jest Twoja Wspólnota Parafialna:




Publikacje o wydarzeniu w mediach:

 
 
 

Comentários


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page