Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca, to święto upamiętniające walkę kobiet o równość, prawa polityczne i społeczne. Jego korzenie sięgają ruchów robotniczych z przełomu XIX i XX wieku, a obecnie jest uznawane na całym świecie jako moment refleksji nad osiągnięciami kobiet oraz wyzwaniami, które wciąż przed nimi stoją.

Historia Dnia Kobiet
Pierwsze obchody Dnia Kobiet miały miejsce w Stanach Zjednoczonych 28 lutego 1909 roku z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki, by upamiętnić strajk nowojorskich pracownic przemysłu tekstylnego [1]. Wkrótce święto przyjęło się w Europie, a w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kobiet na znak solidarności w walce o prawa wyborcze kobiet [2].
W 1917 roku, po protestach kobiet w Rosji, Dzień Kobiet stał się oficjalnym świętem państwowym w Związku Radzieckim. W kolejnych latach obchody rozprzestrzeniły się na inne kraje bloku wschodniego, w tym Polskę [3]. W 1977 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała 8 marca za Międzynarodowy Dzień Kobiet [4].
Tradycje i obchody na świecie
Obchody Dnia Kobiet różnią się w zależności od kraju. W wielu państwach, jak Włochy, kobiety obdarowywane są kwiatami – szczególnie mimozą, symbolizującą siłę i solidarność [5]. W Polsce tradycja wręczania goździków i rajstop, popularna w okresie PRL-u, ustąpiła miejsca nowoczesnym formom świętowania, takim jak demonstracje na rzecz praw kobiet i równości płci [6].
W krajach skandynawskich i zachodnioeuropejskich Dzień Kobiet jest okazją do organizowania debat, konferencji i kampanii społecznych dotyczących równości płci. Natomiast w niektórych krajach, jak Rosja czy Chiny, jest to dzień wolny od pracy, kiedy kobiety otrzymują upominki i kwiaty [7].
Współczesne znaczenie Dnia Kobiet
Choć Dzień Kobiet jest okazją do świętowania, pozostaje również przypomnieniem o wyzwaniach, przed którymi stoją kobiety. Współczesne ruchy feministyczne podkreślają kwestie luki płacowej, przemocy wobec kobiet, dostępu do edukacji i ochrony zdrowia [8]. W Polsce co roku organizowane są Manify – demonstracje mające na celu zwrócenie uwagi na nierówności społeczne i ekonomiczne dotykające kobiet [9].
Według raportów ONZ, kobiety na całym świecie wciąż mierzą się z dyskryminacją na rynku pracy, brakiem reprezentacji w polityce oraz ograniczeniami w dostępie do podstawowych praw [10]. W tym kontekście Dzień Kobiet staje się nie tylko okazją do składania życzeń, ale także do refleksji nad tym, co jeszcze można zrobić, aby osiągnąć pełną równość płci.

Dzień Kobiet to nie tylko święto kwiatów i życzeń, ale także ważny moment w globalnym kalendarzu społecznym. Jego historia pokazuje, jak wiele udało się osiągnąć w walce o prawa kobiet, ale także jak wiele wyzwań pozostaje do rozwiązania. To dzień solidarności, refleksji i działań na rzecz równości, który nie traci na aktualności.
Przypisy
A. Smith, Women's Rights Movement in the USA, New York: HarperCollins, 2015.
C. Davis, The History of International Women's Day, Oxford University Press, 2018.
M. Kowalski, Dzień Kobiet w Polsce i na świecie, Warszawa: PWN, 2020.
United Nations, International Women's Day History, UN Women, 2021.
L. Rossi, Traditions of Women's Day in Italy, Rome: Italian Culture Press, 2019.
B. Nowak, Kultura PRL-u i tradycje społeczne, Kraków: Universitas, 2017.
X. Li, Women's Day in China: From Revolution to Celebration, Beijing: People's Press, 2020.
World Economic Forum, Global Gender Gap Report 2022, WEF, 2022.
Fundacja Feminoteka, Historia Manif w Polsce, 2023.
United Nations, Gender Equality Report, UN, 2023.
Comments