top of page

Teologia Ciała: Nowy wykład dla narzeczonych – O miłości, zaufaniu i jedności

Zdjęcie autora: FamiliarisFamiliaris

Współczesne przygotowanie do małżeństwa nie może ignorować głębokiej refleksji nad istotą ludzkiej miłości, zaufania i jedności małżonków. Teologia Ciała, zapoczątkowana przez Jana Pawła II, stanowi niezwykle cenny fundament dla przyszłych małżonków, pomagając im zrozumieć sakramentalny wymiar związku oraz znaczenie ludzkiej cielesności i duchowości.



Teologia Ciała – wprowadzenie do koncepcji

Teologia Ciała to zbiór katechez Jana Pawła II wygłoszonych w latach 1979-1984, w których papież analizował znaczenie ludzkiej płciowości w kontekście Bożego planu. Jego refleksje ukazują człowieka jako istotę stworzoną do miłości i jedności z drugim człowiekiem oraz z Bogiem. Według papieża, ciało nie jest jedynie biologiczną rzeczywistością, ale również znakiem i narzędziem miłości [1].

Teologia Ciała wskazuje na to, że relacje międzyludzkie powinny opierać się na wzajemnym darze z siebie. Człowiek zostaje powołany do miłości, która jest całkowitym oddaniem siebie drugiej osobie, zgodnie z pierwotnym zamysłem Boga.


Miłość jako dar z siebie

Centralnym pojęciem Teologii Ciała jest idea miłości jako całkowitego daru z siebie. W małżeństwie oznacza to otwartość na współmałżonka oraz gotowość do poświęcenia. Jak zauważa Jan Paweł II, prawdziwa miłość opiera się na bezinteresowności i pełnym oddaniu drugiej osobie [2].

Miłość, według Teologii Ciała, nie jest jedynie uczuciem czy emocją, ale świadomą decyzją o byciu dla drugiej osoby. Obejmuje to zarówno aspekty duchowe, jak i cielesne, wskazując, że małżeńska jedność jest odzwierciedleniem Bożej miłości do człowieka.


Zaufanie jako fundament związku

Zaufanie jest kluczowym elementem każdego zdrowego małżeństwa. W świetle Teologii Ciała, relacja męża i żony opiera się na wzajemnym zawierzeniu i akceptacji daru drugiej osoby. Katechezy papieskie podkreślają, że autentyczna miłość wyraża się w zdolności do zawierzenia siebie drugiemu, tak jak Chrystus powierzył się ludzkości [3].

Zaufanie jest nie tylko podstawą relacji międzyludzkich, ale także oznaką gotowości do akceptacji drugiego człowieka w pełni – z jego zaletami i wadami. Bez niego trudno o budowanie trwałego i głębokiego związku, w którym obie strony czują się bezpieczne i szanowane.


Jedność i sakramentalny wymiar małżeństwa

Jedność małżeńska, w kontekście Teologii Ciała, ma wymiar nie tylko cielesny, ale także duchowy. Sakramentalność małżeństwa oznacza, że relacja dwojga ludzi staje się znakiem Bożej miłości wobec Kościoła. Jak podkreśla Jan Paweł II, miłość małżeńska jest odzwierciedleniem przymierza między Chrystusem a Kościołem [4].

Sakrament małżeństwa nie jest jedynie umową między dwojgiem ludzi, lecz rzeczywistością nadprzyrodzoną, która łączy małżonków w jedności z Bogiem. Dlatego małżeństwo chrześcijańskie jest nie tylko wspólnotą życia, ale również powołaniem do świętości.


Praktyczne zastosowanie Teologii Ciała w przygotowaniu do małżeństwa

Nowoczesne kursy dla narzeczonych powinny uwzględniać głęboką refleksję nad Teologią Ciała, aby przyszli małżonkowie mogli lepiej zrozumieć sakrament małżeństwa, oparty na miłości, zaufaniu i jedności.

Podczas kursów dla narzeczonych warto podkreślać, że miłość małżeńska wymaga nieustannej troski, pracy nad sobą oraz otwartości na drugą osobę. Rozumienie cielesności jako daru pomaga narzeczonym dostrzec piękno ich przyszłej jedności i uczy ich, jak pielęgnować swoją relację w duchu chrześcijańskich wartości.

Teologia Ciała ukazuje, że relacja małżeńska to nie tylko życie codzienne, ale także przestrzeń do duchowego wzrastania i odnajdywania sensu życia w jedności z Bogiem i współmałżonkiem.




Współczesny świat potrzebuje solidnych fundamentów dla budowania trwałych i szczęśliwych relacji, a myśl Jana Pawła II stanowi doskonałe źródło inspiracji dla wszystkich, którzy pragną pełni miłości w małżeństwie. Głębokie zrozumienie Teologii Ciała pomaga w budowaniu relacji opartej na miłości, zaufaniu i jedności, co prowadzi do prawdziwego szczęścia w małżeństwie.


Przypisy:

  1. Jan Paweł II, "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich", 1984.

  2. Jan Paweł II, "Katechezy środowe", 1980.

  3. Jan Paweł II, "Dar i tajemnica", 1982.

  4. Jan Paweł II, "Teologia Ciała: Małżeństwo i jego znaczenie sakramentalne", 1981.


 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page