Tłusty Czwartek to jedno z najbardziej lubianych świąt, związane z obfitym spożywaniem słodkich wypieków, zwłaszcza pączków i faworków. Jest to dzień rozpoczynający ostatni tydzień karnawału, przed Wielkim Postem. Tradycja ta sięga średniowiecza i na przestrzeni wieków ewoluowała, dostosowując się do zmieniających się gustów i zwyczajów. W 2025 roku Tłusty Czwartek przypada na 27 lutego.
"Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek,
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła."

Historia Tłustego Czwartku
Korzenie tego zwyczaju sięgają czasów pogańskich, kiedy to organizowano uczty związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. W średniowieczu obchody Tłustego Czwartku były częścią przygotowań do Wielkiego Postu i obejmowały spożywanie tłustych potraw, takich jak mięsa, smalec oraz wypieki [1]. Już w starożytnym Rzymie istniał zwyczaj objadania się tłustymi potrawami przed okresem postu. W Polsce, w czasach średniowiecza, w tym dniu na stołach gościły głównie potrawy mięsne, słonina, skwarki i chleb. Popularne były również pączki – jednak w innej formie niż dziś. Były to twarde, wytrawne kulki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną.
Z biegiem lat smak pączków ewoluował
Pierwsze pączki różniły się od współczesnych - były wytrawne i wypełnione skwarkami. Dopiero w XVI-XVII wieku pojawiła się ich słodka wersja, inspirowana kuchnią arabską i niemiecką [2]. Zaczęto je przygotowywać w wersji słodkiej, smażąc na smalcu i nadziewając konfiturą różaną. To wtedy pojawiło się również przekonanie, że kto w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka, ten nie będzie miał szczęścia przez cały rok.
"Gdy Tłusty Czwartek pączki przynosi, rok będzie szczęśliwy i pełen radości."
Tradycje i Zwyczaje
Obchody Tłustego Czwartku różnią się w zależności od regionu, ale dominują dwa klasyczne wypieki:
Pączki – słodkie drożdżowe ciastka smażone na głębokim oleju, zazwyczaj wypełnione marmoladą, różą lub budyniem.
Faworki (chrust) – lekkie i kruche ciasteczka smażone w głębokim tłuszczu i posypane cukrem pudrem.
Istnieje przesąd, że kto w Tłusty Czwartek nie zje pączka, temu nie będzie się wiodło przez resztę roku [3].
Wierzono, że jeśli w Tłusty Czwartek ktoś trafi na pączka z migdałem, czeka go wielkie szczęście.Dawniej gospodynie przygotowywały pączki własnoręcznie, a umiejętność ich smażenia była uważana za oznakę dobrej gospodyni. W niektórych regionach Polski istnieje tradycja wzajemnego częstowania się pączkami – odmawianie uznawane jest za zły omen.
Współczesne Obchody
Dziś Tłusty Czwartek to prawdziwe święto cukierników. W Polsce w tym dniu zjada się nawet 100 milionów pączków [4]. Popularne są również konkursy na najsmaczniejsze wypieki oraz bicie rekordów w jedzeniu pączków na czas. Tłusty Czwartek to prawdziwa uczta dla łasuchów. Największą popularnością cieszą się pączki w różnych wariantach: od tradycyjnych z różą, przez nadziewane budyniem, czekoladą, ajerkoniakiem, aż po nowoczesne wersje z pistacjami, solonym karmelem czy egzotycznymi owocami. Nieodłącznym elementem są także faworki (chrust), które doskonale komponują się z kubkiem gorącej herbaty. Według statystyk przeciętny Polak zjada w tym dniu od 2 do 5 pączków, a cukiernie przygotowują miliony sztuk, by zaspokoić apetyt klientów.
"Lepszy pączek w dłoni niż dieta na dachu."

Tłusty Czwartek to dzień łączący historię, tradycję i przyjemność ze spożywania słodkości. Pomimo zmieniających się czasów, zwyczaj jedzenia pączków pozostał niezmienny, a jego znaczenie w kulturze polskiej wciąż jest bardzo ważne. Tłusty Czwartek to święto, które łączy tradycję z nowoczesnością. Choć jego forma zmieniała się na przestrzeni lat, idea pozostaje ta sama – to dzień radości, wspólnego biesiadowania i kulinarnego szaleństwa. Jak głosi stare przysłowie:
"Kto w Tłusty Czwartek pączka nie zje, ten cały rok będzie miał pod górkę."
Przypisy
K. Kowalski, "Historia Polskich Tradycji Kulinarnej," Warszawa, 2018.
A. Nowak, "Wpływy Kulinarnych Trendów na Polskie Słodycze," Kraków, 2021.
M. Jankowska, "Przesądy i Zwyczaje Polskie," Poznań, 2019.
Polska Federacja Cukierników, "Statystyki Konsumpcji Pączków w Polsce," 2024.
Comments