top of page

Popołudnie Seniora: spotkanie poetycko - literackie

Zdjęcie autora: FamiliarisFamiliaris

Zaktualizowano: 15 lis 2024


W kameralnej atmosferze, 15 listopada 2024 roku, przy filiżance autorskiej herbaty "Familiaris", seniorzy spotkają się na literacko-poetyckim spotkaniu z cyklu „Herbaciarnia Familiaris – Popołudnie Seniora”. To specjalne spotkanie jest okazją do ożywienia pamięci o wielkich polskich twórcach oraz refleksji nad trudnymi tematami historycznymi. Seniorzy będą mieli okazję przypomnieć sobie wybitne dzieła literatury polskiej, od klasyków po współczesnych twórców, a także wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii poprzez poezję. „Herbaciarnia Familiaris” będzie miała wyjątkową formułę – spotkanie poprowadzą lokalni seniorzy, wieloletni miłośnicy literatury i poezji polskiej. Dzięki ich zaangażowaniu uczestnicy będą mogli wspólnie zagłębić się w omawiane teksty i podjąć dyskusję o ich znaczeniu. Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej, co pozwoli na udział zarówno osobom stacjonarnie obecnym na miejscu, jak i tym, które połączą się zdalnie, umożliwiając szeroki udział społeczności seniorów.



Patroni Roku 2024: Miłosz, Hłasko, Gombrowicz

Spotkanie to będzie poświęcone trzem ważnym patronom literackim roku 2024: Czesławowi Miłoszowi, Markowi Hłasce i Witoldowi Gombrowiczowi. Uczestnicy będą mogli usłyszeć fragmenty ich twórczości, które zostaną odczytane w oryginalnej formie, umożliwiając odbiorcom ponowne odkrycie głębi i uniwersalności przesłania tych wielkich twórców. Miłosz, laureat Nagrody Nobla, Hłasko – buntownik polskiej literatury, oraz Gombrowicz, ikona literackiego absurdu, przekażą swój niepowtarzalny wkład w polską kulturę i literaturę.


Literacka Zgadywanka – Poeci Klasyczni i Współcześni

Dla miłośników literatury przygotowano również literacką grę, podczas której uczestnicy będą odgadywać fragmenty znanych utworów. Wśród przewidywanych tekstów pojawią się zarówno klasyki, jak i mniej znane fragmenty, np. początkowe wersy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza: „Litwo! Ojczyzno moja!” czy fragmenty poezji Juliana Tuwima i Czesława Miłosza. Przewidziano również urywki dzieł takich autorów jak Maria Konopnicka („Awantura o Basię”), Jan Kochanowski (tren o Urszuli), Henryk Sienkiewicz, Wisława Szymborska oraz wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Jana Brzechwy. Tego typu zgadywanka literacka będzie nie tylko przyjemną zabawą, ale i szansą na sprawdzenie swojej pamięci oraz znajomości klasyków polskiej literatury.



Ballada Wołyńska i Spotkanie z Autorką

Centralnym punktem wydarzenia będzie specjalny występ poetki i autorki „Ballady wołyńskiej,” która podzieli się swoją twórczością i przybliży seniorom wydarzenia związane z tragiczny losem Polaków na Wołyniu. Autorka poruszy w swoim utworze temat ludobójstwa dokonanego przez oddziały UPA i SS Galizien oraz miejscowych ukraińskich sąsiadów na Polakach mieszkających na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1939–1948. To trudna i bolesna historia, która wciąż jest żywa w pamięci wielu Polaków i do dziś pozostaje niezamkniętym rozdziałem w relacjach polsko-ukraińskich.

Autorka podkreśli znaczenie edukacji historycznej, zwracając uwagę na rolę pamięci o tych wydarzeniach oraz konieczność upowszechniania wiedzy o losach polskich dzieci, kobiet i starców, którzy padli ofiarami brutalnych mordów. Spotkanie ma być okazją nie tylko do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami, ale także do dyskusji o wpływie historii na kształtowanie tożsamości narodowej.



Kultura i Historia – Uzupełnienie Wzajemne

Wydarzenie „Herbaciarnia Familiaris” nie jest jedynie okazją do wspólnego spędzenia czasu; to spotkanie z żywą literaturą, pamięcią i kulturą. Obecność tak wielu tekstów literackich ma przypominać o bogactwie polskiej kultury i sile słowa, które potrafi przekazywać prawdę, pocieszenie i przestrogę dla kolejnych pokoleń.

 
 
 

コメント


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page