top of page

Poetycko - literackie spotkania seniorów w Herbaciarni

Zdjęcie autora: FamiliarisFamiliaris

„Poetycko-literackie spotkania seniorów w Herbaciarni” to wyjątkowy cykl wydarzeń skierowany do seniorów polonijnych oraz polskich, mieszkających na emigracji, którzy pragną pielęgnować swoje związki z polską kulturą, tradycją i literaturą. Spotkania odbędą się w ciepłej i kameralnej atmosferze, gdzie uczestnicy będą mogli dzielić się swoimi refleksjami na temat literatury, historii oraz kultury Polski. W ramach tych wydarzeń uczestnicy będą mieli okazję poznać twórczość wybitnych polskich patronów roku 2025, takich jak Stefan Żeromski, Antoni Słonimski, Władysław Stanisław Reymont i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Inicjatywa ma formę hybrydową, co oznacza, że uczestnicy mogą brać udział zarówno stacjonarnie w kameralnych herbacianych przestrzeniach, jak i online, dzięki czemu dostęp do wydarzeń jest możliwy bez względu na miejsce zamieszkania.


Cele inicjatywy:

  1. Integracja i budowanie wspólnoty – stworzenie przestrzeni, w której seniorzy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, historiami i refleksjami, budując więzi z innymi uczestnikami.

  2. Pielęgnowanie polskiej kultury literackiej – wspólne poznawanie i omawianie twórczości wybitnych polskich autorów, m.in. patronów roku 2025: Stefana Żeromskiego, Antoniego Słonimskiego, Władysława Stanisława Reymonta i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

  3. Aktywizacja seniorów – zaangażowanie ich w działalność kulturalną, twórczą i społeczną, co wspiera rozwój osobisty i przeciwdziała izolacji społecznej.

  4. Łączenie Polaków w kraju i za granicą – formuła hybrydowa umożliwia uczestnictwo osobom z różnych zakątków świata, co sprzyja wymianie międzynarodowych doświadczeń i refleksji.


Proponowane działania:

  1. Warsztaty literackie – uczestnicy będą analizować wybrane utwory patronów roku 2025, dzielić się swoimi interpretacjami i wspólnie odkrywać ich przesłanie.

  2. Dyskusje tematyczne – rozmowy inspirowane literaturą będą okazją do refleksji nad historią, kulturą i wspólnymi wartościami.

  3. Wieczory poezji – uczestnicy będą mieli możliwość odczytywania wierszy oraz dzielenia się własną twórczością.

  4. Spotkania z ekspertami i pasjonatami literatury – zaproszeni goście (historycy literatury, poeci, publicyści) przybliżą sylwetki autorów oraz konteksty ich twórczości.

  5. Kreatywne działania uczestników – pisanie krótkich utworów, wspólne tworzenie tematycznych zbiorów refleksji czy organizacja wirtualnych wystaw inspirowanych literaturą.


Adresaci inicjatywy:Projekt skierowany jest do seniorów polonijnych oraz polskich na emigracji, którzy:

  • Są miłośnikami literatury i poezji.

  • Pragną pozostać w kontakcie z polskim dziedzictwem kulturalnym.

  • Poszukują możliwości uczestniczenia w życiu kulturalnym mimo odległości od ojczyzny.

  • Chcą nawiązać nowe znajomości, wymieniać się doświadczeniami i pogłębiać wiedzę o polskiej literaturze.


Dlaczego formuła hybrydowa?

Forma hybrydowa pozwala na szeroki dostęp do wydarzeń, umożliwiając udział zarówno seniorom lokalnym, jak i tym rozsianym po całym świecie. Dzięki spotkaniom online uczestnicy z różnych krajów mogą czuć się częścią jednej wspólnoty, a spotkania stacjonarne zapewniają bezpośrednią interakcję i bliskość, budując wyjątkową atmosferę.


Rezultaty inicjatywy:

  • Pogłębienie wiedzy o polskiej literaturze i kulturze.

  • Budowanie międzynarodowej wspólnoty literackiej seniorów.

  • Wzrost zaangażowania seniorów w życie kulturalne oraz poprawa ich samopoczucia i relacji międzyludzkich.

  • Zachowanie i promowanie polskiego dziedzictwa literackiego na emigracji.



Spotkania te nie tylko przypominają o literackim bogactwie Polski, ale stają się także mostem łączącym pokolenia, środowiska i narody w duchu kultury i wspólnego dziedzictwa.

Do zobaczenia już wkrótce :D



 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page