top of page

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – świadomość, wsparcie, profilaktyka.

Zdjęcie autora: FamiliarisFamiliaris

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony jest corocznie 23 lutego. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem depresji, przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorujących oraz edukacja na temat metod leczenia i profilaktyki. W 2025 roku kampania skupi się na wczesnym rozpoznawaniu objawów oraz dostępności wsparcia psychologicznego.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to ważna okazja do zwiększania świadomości na temat depresji, zachęcania do otwartej rozmowy i promowania działań profilaktycznych. Hasło „Świadomość, wsparcie, profilaktyka” podkreśla trzy kluczowe aspekty w walce z tą chorobą.

🔹 Świadomość – edukacja na temat objawów depresji i sposobów jej leczenia, obalanie mitów oraz walka z piętnem społecznym.

🔹 Wsparcie – podkreślenie roli bliskich, terapeutów i grup wsparcia, które mogą pomóc osobom zmagającym się z depresją.

🔹 Profilaktyka – promowanie zdrowego stylu życia, dbałości o dobrostan psychiczny oraz wczesne reagowanie na pierwsze symptomy depresji.



Depresja jako choroba cywilizacyjna

Według Świata Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest jedną z głównych przyczyn niezdolności do pracy i obniżonej jakości życia [1]. Szacuje się, że na całym świecie choruje na nią ponad 280 milionów osób [2]. W Polsce problem ten dotyka około 1,5 miliona osób, a liczba ta stale rośnie [3].


Objawy i konsekwencje depresji

Depresja to nie tylko przejściowe pogorszenie nastroju, ale poważna choroba, która może prowadzić do niezdolności do funkcjonowania, a nawet myśli samobójczych. Do jej najczęstszych objawów należą:

  • utrzymujący się smutek,

  • brak energii i motywacji,

  • zaburzenia snu i apetytu,

  • trudności z koncentracją,

  • poczucie bezwartościowości i winy [4].

Niepodjęte leczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych, w tym izolacji, utraty pracy czy rozpadu relacji międzyludzkich [5].


Leczenie i profilaktyka

Skuteczna terapia depresji obejmuje podejście farmakologiczne oraz psychoterapię. Leki przeciwdepresyjne pomagają w regulacji neuroprzekaźników, natomiast terapia poznawczo-behawioralna (CBT) skutecznie wspiera zmianę negatywnych wzorców myślenia [6].

Działania profilaktyczne obejmują:

  • edukację społeczną,

  • promowanie zdrowego stylu życia,

  • regularną aktywność fizyczną,

  • rozwijanie wsparcia społecznego [7].


Kampanie społeczne i inicjatywy

W Polsce organizowane są liczne akcje mające na celu podnoszenie świadomości na temat depresji, takie jak kampanie "Twarze depresji" czy "Nie śpiesz się". W 2025 roku przewidziane są ogólnokrajowe konferencje, warsztaty oraz darmowe konsultacje z psychologami i psychiatrąmi [8].



Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to okazja do refleksji nad znaczeniem zdrowia psychicznego. Zrozumienie objawów, dostęp do leczenia i wsparcie społeczne są kluczowe w walce z tą chorobą. Każdy może mieć wpływ na poprawę sytuacji, okazując empatię i zachęcając do szukania profesjonalnej pomocy.


Przypisy

  1. WHO, "Depression: Key Facts," 2023.

  2. Global Burden of Disease Study, "Depression Prevalence Worldwide," The Lancet, 2021.

  3. Polska Agencja Zdrowia Psychicznego, "Stan Zdrowia Psychicznego w Polsce," 2024.

  4. American Psychiatric Association, "Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5)," 2013.

  5. J. Smith, "The Social and Economic Impact of Depression," Cambridge University Press, 2020.

  6. National Institute of Mental Health, "Cognitive Behavioral Therapy for Depression," 2022.

  7. M. Kowalski, "Lifestyle and Mental Health," Polish Journal of Psychology, 2023.

  8. Fundacja Twarze Depresji, "Kampanie Społeczne w Polsce," 2025.

 
 
 

Commentaires


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page