top of page

„Jaka Ty jesteś naiwna” …tak być może, ale zanim mnie osądzisz, włóż wpierw moje buty&#8

Zdjęcie autora: FamiliarisFamiliaris

„Zanim osądzisz mnie i moje życie, włóż moje buty, przejdź ścieżki życia, które ja przeszłam, przeżyj moje bóle, smutki i cierpienia. Wytrwaj tyle, ile ja wytrwałam, upadnij tam, gdzie ja upadłam i podnieś się tak samo jak ja się podniosłam. Kiedy już naprawdę poznasz moją historię, będziesz miał prawo, żeby oceniać mnie i moje życie.”

Jakże często spotykamy na swej drodze ludzi, którzy raczą nas dobrymi radami, lub co gorzej komentują „jaka Ty byłaś naiwna, ja w życiu nie postąpiłabym jak Ty!!”

Jakże łatwo nam oceniać czyjeś życie i upraszczać sytuacje, nie bardzo wiedząc o czym mówimy.

Nie znam statystyk, ale załóżmy, że 20% kobiet ma tendencje do niańczenia czynnych alkoholików. Statystycznie rzecz biorąc 80% pognałoby takiego pijaka, po zorientowaniu się w czym problem i określiłoby te pozostałe 20% naiwnymi, a nie współuzależnionymi, twierdząc, że one, to nigdy nie byłby z takim typkiem.

I jest w tym ziarno prawdy, ale czy też nie byłby z pracoholikiem, z którym relacja jest również „chora”, ale zapewnia byt materialny, a jego nie ma go w domu?

Jest grono kobiet żyjących z niedojrzałymi mężczyznami, którym „matkują” robiąc za księgowe, sprzątaczki, służące itp., bo on taki biedny, i jak tłumaczą „nie umie, a ja zrobię to lepiej i szybciej”.

Czy każda osoba ma zdrowe relacje w pracy, czy potrafi postawić granice tak, że żaden toksyczny kolega czy szef nie ma wpływu na jej samopoczucie?

I wreszcie, czy taka oceniająca osoba ma świetne relacje rodzinne, a jeśli nie, czy potrafi się odciąć emocjonalnie, a jak jest potrzeba również fizycznie od osób nieżyczliwych bez względu na bliskość pokrewieństwa?

To, że ktoś nie związałby się z psychopatą czy alkoholikiem nie znaczy, że nie wszedłby w relacje z inną dysfunkcyjną osobą. Każdy z nas ma swój słaby punkt, coś co przyciąga nas w innej osobie, ma swój tzw. „brak”.

Istnieje niewielki procent osób żyjących w zdrowych relacjach, które często wypracowały to sobie terapią lub życiowym doświadczeniem poprzez naukę na własnych błędach. Zanim ocenimy kogoś, przyjrzymy się najpierw dobrze sobie.

Żeby komuś dawać dobre rady, trzeba mieć najpierw „czyściutko posprzątane własne podwórko”. A jeśli chcemy już to zrobić, to czyńmy to nie z pragnienia dominacji, by ukryć swoją własną niepewność i lęk przed cudzym osądem, nie po to, by poczuć się lepszym, czy uciec przed własnym problemem. To tylko krótkoterminowy „zastrzyk” na polepszenie własnego samopoczucia i podkarmienia własnego ego.

Róbmy to z miłością i troską, delikatnością, bez osądzania. Sprawmy by dzięki nam, druga osoba czuła się lepiej, wzmocniona i zrozumiana. Akceptujmy ją i dostrzegajmy w niej światło i cud Boży i dajmy jej przestrzeń do rozwoju i wzrostu.

Może właśnie dlatego miała znaleźć się w danej, przykrej czy nawet tragicznej dla niej sytuacji, aby w kolejnym kroku była bardziej świadoma, odważna, silniejsza? Aby otoczyła się innymi osobami, aby przepracował swój ból, odpuściła i weszła na wyższe poziomy łączności z Bogiem?

Kiedy zaś taka osoba wzbudza w nas negatywne uczucia, może stać się naszym nauczycielem, ponieważ ukazuje nam pewne części naszej istoty, której nie chcemy dopuścić do głosu, nie chcemy w sobie uzdrowić. Zatem przekształćmy swój osąd we wdzięczność. I podziękujmy tej osobie (przynajmniej w duchu), za to, że pokazuje nam coś bardzo ważnego, dzięki czemu możemy się dalej uczyć i rozwijać na swojej duchowej ścieżce.

Włączmy Serce, Współczucie i Współodczuwanie.

Tekst: Aneta Ilcewicz / koordynator poradni socjalnej

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page